O psach

Każdy pies, który przebywa w Schronisku dla Bezdomnych Psów w Zamościu, jest objęty opieką lekarza weterynarii. Po przyjeździe każdy dorosły pies przechodzi 14-dniową kwarantannę, w czasie której poddawany jest obserwacji pod kątem ewentualnych chorób oraz nie jest przeznaczany do adopcji. Czas ten służy również potencjalnemu właścicielowi do odszukania i odebrania psa. Po 14 dniach zwykle pies trafia na wybieg ogólny, odpowiednio dla niego wybrany. Szczenięta posiadają oddzielny wybieg, regularnie oczyszczany oraz wypełniony słomą, wraz z możliwością wejścia do ocieplonego budynku wewnętrznego. Psy z wybiegów ogólnych posiadają również dostęp do wnętrza budynku, gdzie znajdują się budy wypełnione słomą. Psy z boksu otwartego, znajdującego się na przodzie schroniska, mogą korzystać z dostępnych tam, ocieplonych bud.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W schronisku praktykowana jest regularna akcja odrobaczania i odpchlania psów. Mimo tego, warto dodatkowo odrobaczyć pupila przy pierwszej wizycie u weterynarza, na którą należy udać się tuż po adopcji. Warto korzystać w tej kwestii z pomocy lekarza weterynarii obsługującego schronisko, jako że zna on większość psów i jest w stanie zaproponować dla nich odpowiednie preparaty przeciwpasożytnicze.

Każdy dorosły pies opuszczający schronisko otrzymuje własną książeczkę zdrowia, w której wpisane jest szczepienie przeciw wściekliźnie, będące corocznym szczepieniem obowiązkowym. Prócz tego, każdy dorosły pies jest dodatkowo zachipowany; numer chipa wraz z danymi właściciela należy po adopcji wpisać do jednej z dostępnych baz danych, aby w razie zaginięcia możliwa była identyfikacja psa. Od 1 stycznia 2012 roku wszystkie psy wychodzące ze schroniska poddawane są zabiegom sterylizacji oraz kastracji, w celu ograniczenia rozrodu i powiększania się puli bezdomnych psów w Polsce.