O psach i kotach

Każdy pies i kot, który przebywa w Schronisku dla Bezdomnych Psów w Zamościu, jest objęty opieką lekarza weterynarii. Po przyjeździe każdy dorosłe zwierzę przechodzi 14-dniową kwarantannę, w czasie której poddawane jest obserwacji pod kątem ewentualnych chorób oraz nie jest przeznaczane do adopcji. Czas ten służy również potencjalnemu właścicielowi do odszukania i odebrania zwierzęcia. Po 14 dniach zwykle pies trafia na wybieg ogólny, odpowiednio dla niego wybrany pod względem wieku i potrzeb, lub do pojedynczego kojca. Koty trafiają do specjalnej kociarni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W schronisku praktykowana jest regularna akcja odrobaczania i odpchlania psów i kotów. Mimo tego, warto dodatkowo odrobaczyć pupila przy pierwszej wizycie u weterynarza, na którą należy udać się tuż po adopcji. Warto korzystać w tej kwestii z pomocy lekarza weterynarii obsługującego schronisko, jako że zna on większość psów i kotów i jest w stanie zaproponować dla nich odpowiednie preparaty przeciwpasożytnicze.

Każde dorosłe zwierzę opuszczające schronisko otrzymuje własną książeczkę zdrowia, w której wpisane jest szczepienie przeciw wściekliźnie, będące corocznym szczepieniem obowiązkowym (w przypadku psów). Prócz tego, każde zwierzę jest dodatkowo zachipowane; numer chipa wraz z danymi właściciela należy po adopcji wpisać do jednej z dostępnych baz danych, aby w razie zaginięcia możliwa była identyfikacja psa lub kota. Od 1 stycznia 2012 roku wszystkie psy i koty wychodzące ze schroniska poddawane są zabiegom kastracji, w celu ograniczenia rozrodu i powiększania się puli bezdomnych zwierząt w Polsce.