Jedzenie gotowane

Wiele psów, szczególnie tych, które mieszkają na podwórku, jest karmionych gotowanym jedzeniem. Ten sposób żywienia, o ile przeprowadzany z odpowiednią wiedzą i we właściwy sposób, jest bardzo dobry dla większości psów. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, aby pożywienie było dla psów źródłem energii oraz niezbędnych składników odżywczych i im nie szkodziło.

Co w gotowanym posiłku?

Skład posiłków w przypadku gotowanego pożywienia to podstawowa sprawa. Aby pożywienie było energetyczne i właściwe dla psa, powinno posiadać trzy składniki: mięso, warzywa oraz wypełniacz. W przypadku mięsa, sprawa jest dość prosta – mogą to bowiem być zarówno kawałki mięsa drobiowego, jak też wieprzowina czy wołowina. Ważne jest jednak, aby nie podawać psu gotowanych kości – o ile kości surowe mogą być trawione przez psa, o tyle kości gotowane, szczególnie drobiowe, stają się niebezpieczne dla jego zdrowia, a dodatkowo nie posiadają również żadnych wartości odżywczych.

W przypadku warzyw, podawać można praktycznie wszystkie prócz warzyw strączkowych, które powodują niestrawność i wzdęcia, a także cebuli oraz czosnku, szkodliwych dla psów. Warzywa należy przed ugotowaniem oczyścić i najlepiej pokroić.

Jako wypełniacz służyć mogą cztery rodzaje pokarmu: ryż bądź płatki ryżowe, makaron, kasza lub ziemniaki. Ważne jest to, aby każdy z tych wypełniaczy był dobrze ugotowany, a nawet rozgotowany – ziemniaki należy podawać najrzadziej i jedynie w formie puree.

Jak gotować?

Jedzenie gotowane bardzo szybko się psuje, stąd trzeba odpowiednio często je gotować. Pozostają dwie możliwości: albo gotować co drugi dzień, albo – w przypadku psów mniejszych – gotować np. raz w tygodniu i zamrażać codzienne porcje dla psa. Istnieją również dwie szkoły co do przygotowywania posiłków – można albo gotować wszystkie składniki osobno, albo gotować wszystko razem, dołączając kolejne składniki. Wszystko zależy od możliwości czasowych i chęci właściciela.

Czego unikać?

Zdecydowanie należy unikać podawania psu resztek z obiadu, co niestety dość często się zdarza. Powód jest bardzo prosty – jedzenie dla ludzi ma w sobie nieraz przyprawy oraz poddawane jest obróbce termicznej, takiej jak pieczenie czy smażenie, co jest bardzo niezdrowe dla psów. Szczególnie niebezpieczna jest sól, jak też składniki zawarte np. w kostkach rosołowych, które osadzają się w nerkach i mogą prowadzić do ich niewydolności.

Unikać należy również podawania produktów przetworzonych, takich jak kiełbasa, wędliny czy parówki. Psy bardzo lubią tego rodzaju przysmaki, ponieważ są one bardzo wonne i przyprawione – jednocześnie jednak, są one przystosowane do układu pokarmowego człowieka, a nie psa.

Często elementem żywienia psów mieszkających na zewnątrz jest chleb. Nie jest on jako taki szkodliwy dla psa, gdy jest podawany w niewielkich ilościach. W momencie jednak, gdy pojawia się dość często, może powodować nie tylko wzdęcia i dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale również nadmierne tycie i nadwagę. Jeśli nasz pies lubi chleb, powinien dostawać go jedynie w małych ilościach, najlepiej w formie dobrze wysuszonej i jedynie w czasie szkolenia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak podawać?

 

Jedzenie dla psa nie powinno być podawane ani zbyt zimne – może prowadzić do chorób układu oddechowego czy anginy – ani zbyt ciepłe – to z kolei może powodować wzdęcia, a w skrajnych przypadkach nawet skręt jelit i śmierć psa. Jedzenie powinno być podawane letnie, zaś w okresie zimowym, gdy pies ma wzmożone zapotrzebowanie na energię z racji niskich temperatur – nieco ciepłe, z dodatkową porcją oleju roślinnego.